Finał „Jestem EKO”

W naszej szkole w piątek 9 października odbył się festyn ekologiczny organizowany w ramach projektu JESTEM EKO – finansowanego z grantu Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Był on ukoronowaniem pomysłu, kilkutygodniowego wysiłku i pracy naszej pedagog szkolnej Agnieszki Łuszczek, osób ją wspierających i zaangażowanych uczniów. Projekt miał wymiar międzyszkolny. W konkursie Eko w trzech kategoriach wzięli udział uczniowie z kilku szkół, w różnym wieku. Finałowy festyn miała charakter lokalny, adresowany był do uczniów z naszej szkoły oraz zainteresowanych rodziców. Z tego względu całość programu miała aż trzy 2-godzinne edycje – dla najmłodszych, starszych i najstarszych uczniów. Bogaty program robił wrażenie a liczba atrakcji była imponująca. „Alchemik” pan Jacek Bruździński z Fundacji Einsteina 3 krotnie przeprowadził pokaz eksperymentów, który przykuł uwagę większości  uczniów. Każdy z uczestników miał też możliwość zaistnieć podczas wspólnego wykonania instalacji artystycznej oraz poczuć moc twórczą podczas warsztatów pracy z gliną. A wszystko to, dzięki zaangażowaniu artystki-plastyk, pani Ewy Wanat z pracowni ceramiki rzeźby. Były też dodatkowe emocje – organizatorka i osoby zaangażowane w pokazy przeżyły chwile grozy podczas niespodziewanego wyłączenia prądu. Imponująca była ich zimna krew i mobilizacja, która pozwoliła wydarzeniu toczyć się dalej aż do czasu, gdy znów zabrzmiała muzyka w głośnikach. Wrażenie zrobił  pokazy mody  z udziałem naszych uczniów. Projektantkami i modelkami były nasze kreatywne i urocze uczennice. Ekologiczne kreacje zaskakiwały pomysłowością, prowokowały szum zachwytu i aplauz widowni. Pokaz prowadzony był przez dwie uczennice Jagodę Kowger oraz Adriannę Olejniczak,  które profesjonalnie opisywały kreacje prezentowane na „niebieskim wybiegu”. Finałem festynu było  wręczenie upominków za zebrane śmieci recyklingowe oraz ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród za Eko budowle, Eko robota i Eko zabawkę. Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa wszystkich prac, które zgłoszone zostały do konkursów. Wystawa była najlepszą prezentacją jak kreatywni, zaangażowani, zdalni i niebanalni są młodzi ludzie. I jak wiele dorośli mogą się od nich uczyć. Pokazała też jak rodzice potrafią wspierać swoje pociechy i spędzać z nimi twórczo czas. Właśnie dlatego takie projekty są ważne – STWARZAJA PRZESTRZEŃ I DAJA POWÓD DO BYCIA RAZEM – dzieci i dorosłych: uczniów starszych i młodszych, rodziców, nauczycieli, opiekunów, przyjaciół szkoły….

I tu przytoczę moje ulubione hasło: RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

A teraz kilka ważnych faktów na temat konkursu:

Zebranie komisji oceniającej prace konkursowe odbyło sie w poniedziałek 5 października

W skład zespołu wchodzili: pani Ewa Wanat z pracowni rzeźbiarskiej w Swarzędzu,  pan Filip Przepióra, dyrektor Ośrodka Kultury w Swarzędzu oraz psycholog Joanna Skorupska – Górska.

Oto wyniki:

Eko – zabawka

miejsce I  – Julia Kocież klasa I SP Paczkowo

miejsce II – Krzysztof Ligocki klasa II SP Paczkowo

miejsce III – Anna Sułkowska klasa II SP nr 1

wyróżnienia: 

 – Nicola Martyniak – SP Wierzonka

 – Amelia Garczyk – SP Wierzonka

 – Wiktoria Ludwiczak – SP Paczkowo

Eko – robot

miejsce I – Karolina Grossy klasa V SP nr 5

miejsce II – Patryk Frątczak klasa VI SP Paczkowo

miejsce III – Nikodem Szwedziak klasa VI SP Paczkowo

 wyróżnienia:

 – Aleksander Głowacki SP Paczkowo

 – Wiktoria Noculak SP nr 5

EKO – budowla

miejsce I – Emilia Kania SP Paczkowo

miejsce II – Sandra Kowger SP Paczkowo

miejsce III – Adrianna Olejniczak SP Paczkowo

wyróżnienia:

– Angelika Frąckowiak SP Paczkowo

– Kacper Pawłowski SP Paczkowo

– Filip Pawiński SP Paczkowo

– Paulina Błaszkowiak SP Paczkowo

Wyróżnione osoby z innych szkół otrzymały od nas w czwartek 8 października nagrody, które w tym dniu zostały dowiezione do poszczególnych szkół.

 I jeszcze nasi kreatorzy mody i modelki:

Marysia Płocinik, Maks Kopera, Gabrysia Dudzińska, Joanna Ziętkiewicz, Lea Różańska, Wiktoria Ludwiczak,Wiktoria Tomaszek, Kornelia Średzińska, Weronika Świergiel, Klaudia Pawłowska, Zuzia Bartkowiak, Antosia Zamiara, Zuzia Dzido, Marysia Szczepaniak, Kamila Nowak, Sandra Kowger, Agnieszka Ludwiczak, Agata Kornowicz.

Joanna Skorupska – Górska