Na szlaku II Wojny Światowej

 

O życiu w okupowanej Wielkopolsce uczniowie Zespołu Szkół w Paczkowie dowiedzieli  się już podczas spotkania z edukatorem IPN. Poruszenie, jakie wywołał film, opowiadający o rodzinie Kowalskich -pomagającej Żydom, utwierdziło nauczycieli w przekonaniu, że ten temat należy kontynuować. To była trafna decyzja. Stąd nasza wizyta, jakże pełna emocji, w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie, która odbyła się 27 maja 2011r. Uczniowie klasy szóstej oraz drugiej i trzeciej gimnazjum uczestniczyli w ramach zajęć edukacyjnych w lekcji muzealnej, dotyczącej okupacji hitlerowskiej w Wielkopolsce oraz historii obozu hitlerowskiego w Żabikowie. Uczniowie w skupieniu obejrzeli unikatowe filmy dokumentalne ,,Zniewolony Poznań” i ,,Stadion” . W ciszy wysłuchali muzyki żydowskiej i wraz z przewodnikiem zwiedzili muzeum. W oczach uczniów widać było wzruszenie i dojrzałe, refleksyjne podejście do ludzkiej tragedii. Emocje jakich doświadczyli pozostaną w nich długo. To była zupełnie inna wycieczka.

                                                                         Hanna Owoc-Kulczyńska

                                                                            Małgorzata Gronowska