Magia teatru – gimnazjaliści na lekcji w teatrze

Mówi się dość często o magii teatru, pod pojęciem tym zwykle rozumiemy zdolność przenoszenia nas, widzów, do innego świata w czasie trwania spektaklu. Aktorzy niczym szekspirowski Prospero za pomocą sztuki oddają nas we władanie swych czarów.  Ale owa magia ma również znaczenie bardziej dosłowne – ludzie teatru bywają niezwykle przesądni. Nie wolno więc w trakcie prób gwizdać (by spektakl nie został wygwizdany), kłaść egzemplarza sztuki na łóżku (wtedy jest pewne, że aktor „położy” rolę). Z kolei – zgodnie z przesądem – pawie pióra na scenie przynoszą kłopoty i nieszczęście, a trumna w spektaklu oznacza śmierć kolegi. O tym jak teatr wciąga widza w magiczny świat przekonali się uczniowie klasy II gimnazjum w Zespole Szkół w Paczkowie wraz z opiekunami – p. dyrektor Małgorzatą Szomek   i p. Martą Nowak, biorąc udział 21 marca 2011 w warsztatach teatralnych zorganizowanych przez Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Uczestnicy warsztatów obok historii Teatru Nowego, anegdot i przesądów związanych z zawodem aktora, poznali realia teatralnej „kuchni”, zapoznali się z tym, czego nie widać z perspektywy widza. Zwiedzili sceny, teatralne pracownie, podglądając pracę charakteryzatorów, scenografów, operatorów światła i dźwięku, a nawet samych aktorów (uczniowie widzieli Michała Kocurka przygotowującego się do próby oraz Sławę Kwaśniewską – tak nam się wydaje – przechodzącą korytarzem). Zdali sobie sprawę, że teatr to nie tylko scena i aktorzy, lecz sztab ludzi odpowiedzialnych za prawidłowe wystawienie sztuki. Warsztaty teatralne to początek wielkiej przygody z teatralnym fachem, a także wyzwanie, w którym można odnaleźć własne szczęście.

                                                                                  Małgorzata Szomek