Lekcja w… KINIE

Lekcje nie powinny być nudne – wszyscy o tym wiemy – ale one też nie muszą odbywać się tylko w szkole. Właśnie w lekcjach w kinie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, Podstawowej i Gimnazjum. 16 listopada młodzież klas IV – VI w Kinepolis w Poznaniu poznała historię kina, etapy jego rozwoju, od krótkich filmów niemych przez wczesne dźwiękowe do tych w technice 4 i 5D; poznała nazwiska, które nieodłącznie wiążą się ze sztuką filmową. 19 listopada natomiast w poznańskim kinie Apollo uczniowie klas gimnazjalnych mieli okazję zdemaskować „wielkie oszustwa” w kinie, czyli historię efektów specjalnych. Oba wykłady, prowadzone przez aktora teatralnego i telewizyjnego – Tomasza Korczyka,  połączone były z pokazem odpowiednich fragmentów filmów, arcydzieł swego gatunku oraz krótkim konkursem, sprawdzającym zdobytą wiedzę. W tej części na uznanie zasłużył Damian Bodzianowski z kl. I Gimnazjum, który, jako jeden z nielicznych na sali, rozpoznał technikę, w jakiej powstał oglądany fragment Terminatora. Po lekcjach młodzież oglądała filmy – uczniowie SP Tajemnicę Rajskiego Wzgórza, a gimnazjaliści Krucjatę w dżinsach.  „Lekcja w kinie” stała się dla uczniów nie tylko okazją do zgłębienia tajników sztuki filmowej, ale również do obcowania z piękną polszczyzną w aktorskim wykonaniu.

                                                                                                               Aleksandra Jakubowska