Obrazek przedstawia prace plastyczną z wykorzystaniem liści, które są pomalowane farbami.W naszej szkole na dobre zagościła już jesień. Uczniowie w świetlicy wykonali przepiękne i niesamowicie kreatywne prace plastyczne, które oddają barwy i kolory tej pięknej pory roku. Wykorzystali to, co oferuje im sama natura. W tym przypadku mowa tu o liściach.

Wszyscy doskonale dobrali kolorystykę oraz wykazali się pomysłowością podczas ich tworzenia. Efekt końcowy przeszedł nasze oczekiwania, a my sami byliśmy pod ogromnym wrażeniem wykonania tego zadania.

Anna Księżopolska (więcej…)

Czterech chłopców zbudowało z klocków zamek. Jeden w nim siedzi i się uśmiecha.Jednym z zadań w świetlicy szkolnej jest tworzenie miejsca środowiska sprzyjającego rozwojowi twórczej aktywności dziecka, która ujawnia się w spontanicznej lub inspirowanej zabawie. W sali posiadamy wiele różnych klocków, a ich zastosowanie ma na celu pobudzenie wyobraźni i uczenie planowania. Naszym uczniom zdecydowanie nie brakuje pomysłów, jak je wykorzystać i potrafią z nich stworzyć niepowtarzalne budowle, które dzisiaj prezentujemy na zdjęciach. Kto wie, może wśród nich jest jakiś przyszły inżynier budownictwa.

Anna Księżopolska (więcej…)

Aby rozładować niewiarygodne pokłady energii naszych uczniów, wybraliśmy się do centrum rozrywki  MAXI FUN w Swarzędzu. To wielopoziomowy plac zabaw dla dzieci.  Do dyspozycji mieliśmy kilka sal z wieloma atrakcjami. Każdy znalazł coś dla siebie. Były trampoliny, tory przeszkód, zjeżdżalnie, labirynty,  armatki z piłkami, gry zręcznościowe i wiele innych godnych uwagi rzeczy. To zdecydowanie dobrze spożytkowany czas,  podczas którego udało nam się połączyć  świetną zabawę i zintegrować dzieci.

Anna Księżopolska (więcej…)

 Dwie dziewczynki uśmiechnięte stoją koło drzewaPomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002r. i przypada ono zawsze na dzień 10 października.

O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, czy też  dostarczają cennego surowca.

Ciekawostką jest, że każdego roku jedno drzewo produkuje tlen wystarczający 10 osobom. (więcej…)

Zbiorowe zdjęcie wszystkich uczestników rajdu.Ahoj przygodo! Jak co roku wychowawcy świetlicy zorganizowali rajd, podczas którego wraz z dziećmi wyruszyli do Sokolnik. Celem była  popularyzacja turystyki pieszej, promowanie aktywności  fizycznej połączonej ze zdrowym i  aktywnym wypoczynkiem, a także ogólna integracja grupy. Uczniowie dzielnie pokonali trasę, wdychając przy tym świeże powietrze, obserwując otaczającą ich naturę i słuchając śpiewu ptaków. Nie wiadomo kiedy, dotarliśmy do celu. Aby odzyskać utracone siły, wszyscy ze smakiem zjedliśmy pyszną pizzę. Później przyszedł czas na zabawę i miłe spędzenie czasu, podczas którego dzieciaki grały w piłkę nożną, koszykówkę i korzystały z tutejszego placu zabaw.

Wróciliśmy do szkoły zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni!  

Anna Księżopolska (więcej…)

gazetka przedstawiające zdjęcia zwierząt przyniesione przez dzieciObchodzimy go 4 października. To święto wszystkich zwierząt –małych i dużych, ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb a nawet bezkręgowców. Jest to szczególny czas, w którym szerzy się idee troski o wszystkie zwierzęta – szczególnie dotyczy to tych, które są zagrożone wyginięciem lub narażone na niesprawiedliwie i okrutne traktowanie.

Chcąc podkreślić wagę tego dnia, dzieci przyniosły zdjęcia swoich kochanych milusińskich, co pozwoliło nam stworzyć piękną gazetkę. Podczas zajęć świetlicowych z kolei wykonały pracę plastyczną związaną z tematyką zwierzęcą.

Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że zwierzęta mają dobroczynny wpływ na ludzkie samopoczucie. Sprawiają, że jesteśmy bardziej aktywni, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości, pomagają nam radzić sobie ze stresem i samotnością, obniżają ciśnienie krwi oraz wspierają rozwój poznawczy i poczucie własnej wartości u dzieci. Doceniajmy zatem te cudowne istoty. Celebrujmy ten dzień, ale jednocześnie pamiętajmy, że o zwierzęta trzeba dbać zawsze.

Anna Księżopolska

Dnia 29 września obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ MORZA. Jego celem jest uświadomienie, że morza są  naszym wspólnym dobrem, a ich ochrona powinna być priorytetowa.

Dzień obchodów jest datą podpisania Konwencji w 1948 roku, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską (IMO). Należy do niej obecnie 170 państw. W ramach ochrony środowiska morskiego organizacja reguluje zasady użytkowania transportu morskiego, a wszystko po to, aby przeciwdziałać generowanym przez niego zanieczyszczeniom. Zajmuje się również bezpieczeństwem na morzu oraz problemami ludzi zamieszkujących w jego bezpośrednim sąsiedztwie. (więcej…)

Konkursowe prace uczniówDnia 27 maja 2022r. w naszej szkole odbył się konkurs z okazji DNIA KOSMOSU. Ten szczególny dzień ma na celu zachęcanie dzieci do zainteresowania się astronomią.

Tematem było wykonanie przestrzennego modelu wybranej planety.

Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i starannością wykonania. Każda praca była wyjątkowa i niepowtarzalna.

Po burzliwych naradach wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce – Michalina Stasiak kl. 3a

II miejsce – Nina Jucka kl.2a

III miejsce – Maja Korejwo kl.1b

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy osiągniętych wyników!

Anna Księżopolska (więcej…)

W świetlicy szkolnej robimy nie tylko prace plastyczne, ale także tworzymy np. piękne bransoletki. Wystarczyło raptem parę elementów, by stworzyć małe arcydzieło. Dzięki kreatywności naszych zdolnych dzieci  powstały piękne upominki  z okazji DNIA MAMY. W końcu to, co zrobione przez dziecko samodzielnie, najbardziej rozczula matczyne serce.

Anna Księżopolska

 

Kierując się ideą SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE dnia 17 maja, zorganizowaliśmy dla naszych uczniów rajd pieszy do Sokolnik. Dumnie krocząc pokonaliśmy wyznaczoną trasę i dotarliśmy do miejsca, w którym wspólnie spędziliśmy miło czas. Po drodze podziwialiśmy uroki natury, poznając warstwy lasu i nazwy leśnych roślin. Chcąc naładować baterie na drogę powrotną, wszyscy zjedliśmy pyszną pizzę. Rajd zakończył się ogromną radością dzieci, a więc cel został osiągnięty. Zachęcam wszystkich do obejrzenie krótkiego filmu z tego wspaniałego dnia.
 
Anna Księżopolska

(więcej…)

Na zdjęcie są dwie dziewczynki jadące w autokarze, które machają rękami w rytm muzyki.Dnia 18 lutego (w piątek) dzieci ze szkoły udały się na wycieczkę do kina na seans „Wiki i jej sekret” zorganizowaną przez świetlicę szkolną. Film przedstawia historię niezwykłej przyjaźni pomiędzy 8 letnią dziewczynką, a małym wilczkiem. To pełna czułości opowieść dla całej rodziny pokazująca wiele różnych emocji, ucząca wrażliwości na naturę, która – choć dzika – jest zarazem krucha.

Tego dnia dzieci doskonaliły również umiejętność samodzielnego zakupu zestawów w postaci popcornu oraz nachos. Był to przede wszystkim świetnie spędzony czas, który pozwolił uczniom na wspólną integrację.

Anna Księżopolska

(więcej…)

W naszej szkole stawiamy na rozwijanie talentów i zainteresowań naszych uczniów. Tym razem postanowiliśmy zorganizować konkurs, podczas którego dzieci wykazały się fenomenalnymi umiejętnościami kucharskimi. Poziom ich wiedzy oraz zaangażowania zachwycił każdego członka jury. Potrawy były dopracowane w każdym szczególe, a sposób podania godny gwiazdek Michelin. Dzieci włożyły w wykonywane zadanie nie tylko dużo pracy, ale i mnóstwo serca. Będąc pod ogromnym wrażeniem, postanowiliśmy wszystkim przyznać jednakowo pierwsze miejsce. Brawo dzieciaki!

Anna Księżopolska

Małgorzata Parysek

Monika Czechowska

 

W dniu 3 listopada wraz z uczniami wybraliśmy się do kina na seans filmowy pt. „LASSIE WRÓĆ”. To ponadczasowy film, przedstawiający historię przyjaźni chłopca i jego wiernego owczarka Collie oparta na bestsellerowej książce Erica Knighta. Zarówno film, jak i książka podbiła serca ludzi na całym świecie. Dzieci wspaniale spędziły czas w kinie i już nie mogą się doczekać na kolejne wspólne wyjście.

                                                                                              Anna Księżopolska

Małgorzata Parysek

Jesień to czas, który kojarzy nam się z pięknymi, kolorowymi i opadającymi liśćmi. To również czas, w którym główną rolę odgrywa dynia i tak 31 października obchodzimy DZIEŃ DYNI. W piątek uczniowie rozmawiali o wartościach odżywczych tego smacznego i zdrowego warzywa oraz wymienili pomysły na przysmaki dyniowe. Przez cały dzień w świetlicy szkolnej wspólnymi siłami tworzyli pracę plastyczną, która wymagała dużo cierpliwości i zaangażowania. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Gigantyczna dynia wyszła im fenomenalna. Jesteśmy bardzo dumni, że mamy tak zdolne i pracowite dzieci w szkole. (więcej…)

Dnia 25 października obchodziliśmy DZIEŃ KUNDELKA. Data święta nie jest przypadkowa i zbiega się z Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt, który obchodzony jest corocznie dzień po dacie wejścia w życie Ustawy (obowiązuje ona od 24 października 1997 r.). Święto to  powstało, aby podziękować wszystkim kundelkom za ich oddanie, wierność i przywiązanie do człowieka. W 2000 roku powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Kundelka, ale ze względu na brak wsparcia musiało zostać rozwiązane, a po działalności Stowarzyszenia pozostał właśnie Dzień Kundelka. Aby miło uczcić ten dzień w świetlicy szkolnej, dzieci opowiadały o swoim pieskach oraz wykonały wspaniałe maski. I podobnie, jak nie ma takiego samego kundelka, tak każda maska była wyjątkowa i niepowtarzalna. (więcej…)

dzieci przeprowadzają eksperyment pod kontrolą prowadzącejDnia 22 października w naszej szkole odbyły się zajęcia pt. MAŁY INŻYNIER podczas, których odbył się zapierający dech w piersiach pokaz ognistych eksperymentów. W planie przewidziano m.in. wybuch wulkanu, zielone płomienie oraz ognistą kulę. Pokazano również dzieciom jak powstaje para, ogień oraz w jaki sposób woda potrafi zmienić swe kolory.

W drugiej części odbyły się warsztaty podczas, których mali naukowcy przy pomocy bezpiecznych odczynników, szkła chemicznego, sprzętu do majsterkowania oraz pod czujnym okiem instruktorów odkrywali prawa fizyki i chemii.

Zajęcia były niezwykle ciekawe i we wspaniały sposób pokazały, jak można połączyć zdobytą wiedzę z dobrą zabawą.

Anna Księżopolska

W świetlicy szkolnej obchodziliśmy DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ. W tym dniu rozmawialiśmy  na temat pracy listonosza oraz w jaki sposób prawidłowo adresować listy. Utrwalaliśmy też takie pojęcia jak poczta, listonosz, adresat, odbiorca, awizo, skrytka, skrzynka pocztowa, znaczek oraz list. Na koniec dzieci samodzielnie zaprojektowały własny znaczek pocztowy, a ich kreatywne prace zawisły w świetlicy szkolnej.

Anna Księżopolska

Dzieci stoją przed kolorowym ambulansemDnia 30 września dzieci realizowały projekt  „Chociaż jestem małym smykiem, mogę zostać ratownikiem” podczas, którego uczyły się, jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy, kiedy należy dzwonić pod numer alarmowy oraz jakich informacji oczekuje dyspozytor medyczny.

W trakcie warsztatów uczniowie brali aktywny udział w:

– prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach (uciskanie klatki piersiowej)

– obsłudze defibrylatora AED

– czynnościach wykonywanych u osoby nieprzytomnej (pozycja boczna, sprawdzanie oddechu). (więcej…)

Dzieci ubrane w białe fartuchy i czapki kucharskie siedzą przy stolikach  w Muzeum Czekolady, degustując słodyczeW dniu 24 września odwiedziliśmy Muzeum Czekolady. Już na wstępie otrzymaliśmy profesjonalne stroje deseranta w postaci fartucha i czapki kucharskiej.

Podczas warsztatów słuchaliśmy opowiadania Chocolatiera o tym, jak powstaje czekolada od samej jej plantacji do przepysznej tabliczki. Wszystko oczywiście było poparte przepięknym filmem, który dokładnie pozwolił nam zobrazować sobie ten proces. By jednak dodatkowo pobudzić nasze kubki smakowe, degustowaliśmy ziarna kakao, tłuszcz kakaowy oraz najlepsze belgijskie czekolady. Zwieńczeniem wizyty było wykonanie przez każde dziecko własnoręcznie zrobionej tabliczki czekolady, zaś szkoła otrzymała specjalny dyplom Chocolatiera.

Bogatsi o nowe doświadczenia, wiemy już na co zwracać uwagę wybierając czekoladę oraz, jak prawidłowo odczytywać jej skład.

Anna Księżopolska

Grupka dzieci kuca pod ścianą, na której przeywieszone są ich prace dotyczące kosmosuCzas poznać parę ciekawostek:

  1. We wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na wszystkich plażach na Ziemi, czyli co najmniej miliard bilionów.
  2. Słońce jest największym obiektem w Układzie Słonecznym. Jest większe od Ziemi aż o 109 razy!
  3. Kosmos ma zapach, choć oczywiście człowiekowi trudno go poczuć, bo poza stacją kosmiczną zawsze musi znajdować się w skafandrze. Zapach ten jest jednak wyczuwalny po tym, gdy otworzy się śluzę powietrzną, np. z powodu spaceru kosmicznego. Astronauci przyrównują go do rozgrzanego metalu czy zapachu grilla. Za tę woń odpowiada ozon. 
  4. Kosmos jest próżnią, w której nie słuchać żadnych dźwięków.
  5. Wenus jest szczególną planetą w Układzie Słonecznym. Jako jedyna obraca się bowiem w przeciwną stronę, czyli wstecznie do kierunku Słońca. 
  6. Najbardziej wietrzną planetą naszego układu słonecznego jest Neptun. Wiatr wieje tam z prędkością 2575 km/h, czyli 9 razy szybciej niż najsilniejszy wiatr na ziemi. 
  7. Kiedy obserwujemy gwiazdy, obraz, który widzimy, tak naprawdę pochodzi sprzed wielu lat – tylu, o ile lat świetlnych oddalona jest od nas dana gwiazda. Jeśli gwiazda oddalona jest od ziemi o 50 lat świetlnych, to oznacza, że światło potrzebuje 50 lat, by do nas dotrzeć – czyli oglądamy jej obraz sprzed 50 lat.

(więcej…)

Następna strona »