Dzieci stoją przed kolorowym ambulansemDnia 30 września dzieci realizowały projekt  „Chociaż jestem małym smykiem, mogę zostać ratownikiem” podczas, którego uczyły się, jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy, kiedy należy dzwonić pod numer alarmowy oraz jakich informacji oczekuje dyspozytor medyczny.

W trakcie warsztatów uczniowie brali aktywny udział w:

– prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach (uciskanie klatki piersiowej)

– obsłudze defibrylatora AED

– czynnościach wykonywanych u osoby nieprzytomnej (pozycja boczna, sprawdzanie oddechu). (więcej…)

Dzieci ubrane w białe fartuchy i czapki kucharskie siedzą przy stolikach  w Muzeum Czekolady, degustując słodyczeW dniu 24 września odwiedziliśmy Muzeum Czekolady. Już na wstępie otrzymaliśmy profesjonalne stroje deseranta w postaci fartucha i czapki kucharskiej.

Podczas warsztatów słuchaliśmy opowiadania Chocolatiera o tym, jak powstaje czekolada od samej jej plantacji do przepysznej tabliczki. Wszystko oczywiście było poparte przepięknym filmem, który dokładnie pozwolił nam zobrazować sobie ten proces. By jednak dodatkowo pobudzić nasze kubki smakowe, degustowaliśmy ziarna kakao, tłuszcz kakaowy oraz najlepsze belgijskie czekolady. Zwieńczeniem wizyty było wykonanie przez każde dziecko własnoręcznie zrobionej tabliczki czekolady, zaś szkoła otrzymała specjalny dyplom Chocolatiera.

Bogatsi o nowe doświadczenia, wiemy już na co zwracać uwagę wybierając czekoladę oraz, jak prawidłowo odczytywać jej skład.

Anna Księżopolska

Grupka dzieci kuca pod ścianą, na której przeywieszone są ich prace dotyczące kosmosuCzas poznać parę ciekawostek:

  1. We wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na wszystkich plażach na Ziemi, czyli co najmniej miliard bilionów.
  2. Słońce jest największym obiektem w Układzie Słonecznym. Jest większe od Ziemi aż o 109 razy!
  3. Kosmos ma zapach, choć oczywiście człowiekowi trudno go poczuć, bo poza stacją kosmiczną zawsze musi znajdować się w skafandrze. Zapach ten jest jednak wyczuwalny po tym, gdy otworzy się śluzę powietrzną, np. z powodu spaceru kosmicznego. Astronauci przyrównują go do rozgrzanego metalu czy zapachu grilla. Za tę woń odpowiada ozon. 
  4. Kosmos jest próżnią, w której nie słuchać żadnych dźwięków.
  5. Wenus jest szczególną planetą w Układzie Słonecznym. Jako jedyna obraca się bowiem w przeciwną stronę, czyli wstecznie do kierunku Słońca. 
  6. Najbardziej wietrzną planetą naszego układu słonecznego jest Neptun. Wiatr wieje tam z prędkością 2575 km/h, czyli 9 razy szybciej niż najsilniejszy wiatr na ziemi. 
  7. Kiedy obserwujemy gwiazdy, obraz, który widzimy, tak naprawdę pochodzi sprzed wielu lat – tylu, o ile lat świetlnych oddalona jest od nas dana gwiazda. Jeśli gwiazda oddalona jest od ziemi o 50 lat świetlnych, to oznacza, że światło potrzebuje 50 lat, by do nas dotrzeć – czyli oglądamy jej obraz sprzed 50 lat.

(więcej…)

kartki wielkanocneGdy za oknem świetlicy szkolnej wyszło piękne słońce, ptaki głośno śpiewały, a na drzewach dostrzegliśmy pierwsze pąki, wiedzieliśmy że już niedługo WIELKANOC. I choć znajdujemy się w trudnym dla wszystkich okresie, to składamy każdemu z osobna najserdeczniejsze życzenie –  zdrowych, radosnych, spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, wszelkiej pomyślności i radości dla uczniów oraz ich rodziców.

Wielkanoc  to w końcu czas nadziei i otuchy. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa oraz w innego człowieka. Głęboko i my wierzymy, że wkrótce znów będziemy wszyscy razem w naszych murach szkolnych.

Anna Księżopolska

Siedmioro dzieci w opaskach z wizerunkiem pand stoi na tle dekoracji ściennych: wielki zielony bambus z uwieszoną na nim pandą. Obok powieszone są również prace plastyczne dzieciDzień ten obchodzony jest 16 marca i jest on przede wszystkim poświęcony pandzie wielkiej. Pandy znane są z zamiłowania do przytulania, jedzenia i spania.

Poniżej przedstawiamy 5 ciekawostek:

1.     Panda wielka, jako gatunek została odkryta zaledwie… 150 lat temu.

2.     Panda jest jedynym przedstawicielem niedźwiedziowatych, który jest roślinożerny.

3.     W Chinach istnieje zawód polegający na… przytulaniu pand! (więcej…)

Dzieci na tle dinozaura26 lutego obchodziliśmy kolejne ciekawe święto: Dzień Dinozaura. Dzieci bardzo uważnie wysłuchały ich historii oraz poznały poszczególne gatunki. W wolnym czasie wykonały wiele ciekawych prac i układały różnorodne puzzle z wizerunkiem tych prehistorycznych stworzeń.

Największą atrakcją okazała się jednak fotobudka z głową drapieżnego Tyrannosaurusa Rexa.

Anna Księżopolska

 

 

1 marca obchodziliśmy DZIEŃ PIEGÓW. Z tej okazji dzieci postanowiły namalować sobie piękne, wyraziste piegi na twarzy. Wszak są one atutem urody – nadają człowiekowi niepowtarzalnego wyglądu. Najczęściej możemy je dostrzec na policzkach oraz nosie.

Już autorzy literatury docenili ich wartość i obdarzyli nimi swoich cudownych  bohaterów. Wśród nich możemy wyróżnić Pippi Langstrump, Pana Kleksa, Marka Piegusa, Anię z Zielonego Wzgórza czy Tomka Sawyera.

Anna Księżopolska

17 lutego obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA. Z tej okazji dzieci wykonały projekt kotka według własnego pomysłu, mając do dyspozycji tylko jego kontur.

W  tym dniu oglądaliśmy także znane kocie postacie, które zaistniały na naszych ekranach. Nie obyło się również bez kocich zagadek, kocich opowiadań oraz samych rozmów dotyczących opieki nad tymi zwierzętami.

Zapraszam do obejrzenia wyjątkowych prac dzieci ze świetlicy. Jeden kontur kota, a tak wiele pomysłów.

Anna Księżopolska

W zerówce  nigdy się nie nudzimy i wciąż coś kreatywnego robimy!

Tym razem składaliśmy modele przestrzenne w postaci masek, samochodów, kartonów i koszyczków.  Jak widać na załączonych zdjęciach, było przy tym  mnóstwo radości.

 

Anna Księżopolska

 

(więcej…)

Uczniowie siedzą przy stoliku i szydełkująW naszej świetlicy pod bacznym okiem Pani Lucynki, uczniowie ćwiczą umiejętność szydełkowania. Na razie jesteśmy na początku drogi tej wspaniałej przygody i poznajemy podstawy. Jednak nic tak dobrze nie uczy szydełkowania jak praktyka i próbowanie nowych wzorów, stawianie sobie nowych celów i coraz wyższych poprzeczek – kto wie, może za jakiś czas nasze zdolne dzieci uszyją nam czapki, szalki czy inne piękne rzeczy.

 

Anna Księżopolska

 

W ostatnim  czasie poznaliśmy nową technikę plastyczną tj. KALKOGRAFIĘ. 

Do jej wykonania potrzebujemy przede wszystkim kalkę maszynową/ołówkową oraz żelazko.

I tak, dzięki tej technice, w krótkim czasie udało się nam wyczarować piękne, zimowe obrazki.

Już teraz można podziwiać gotowe prace w naszej świetlicy szkolnej oraz na stronie szkoły.

 

 

Nasza zima zła!
Szczypie w nosy, szczypie w uszy,
Mroźnym śniegiem w oczy prószy,

Wichrem w polu gna!
Nasza zima zła!
Hu! hu! ha!
Nasza zima zła!
Płachta na niej długa, biała, (więcej…)

Kochane dzieci !

Dnia 6 listopada tj. w piątek zostały ogłoszone wyniki jesiennego konkursu pt. PORTRET PANI JESIENI.

Na wstępie pragnę podziękować wszystkim uczniom za tak liczny udział. Każda praca była wyjątkowa i staranie wykonana.

Po wnikliwych obradach, postanowiliśmy przyznać następujące miejsca  :

– w kategorii 0-2 (więcej…)

W świetlicy u młodszych dzieci z zerówki również zawitała złota jesień. Uczniowie malując liście, a następnie odbijając je na kartce postawili na piękne, różnorodne kolory. Tym samym wprowadziły do swojej sali ciepły,  jesienny klimat.

Ich piękne arcydzieła możecie podziwiać w galerii zdjęć.

Anna Księżopolska

Dnia 16 października obchodzimy wyjątkowe święto. To właśnie w ten dzień w 1978r. Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II.

Z ogromną radością usłyszeliśmy „Habemus papam” – mamy papieża!

W tym roku będziemy przeżywali już XX Dzień Papieski. Dodatkowo przypada on w jubileusz stulecia urodzin oraz w piętnastą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.

Wraz z „świetliczkowymi” dziećmi postanowiliśmy uczcić ten dzień i stworzyć „żywą” flagę papieską.

Czy nam się udało ? Sami oceńcie.

Anna Księżopolska

Kiedy można się w szkole poczuć trochę jak w domu?

Na przykład podczas pieczenia pysznych, domowych babeczek. Zapach wydostający się ze stołówki szkolnej był obłędny. Śmiało możemy stwierdzić, że rośnie nam całkiem zacne grono młodych „świetliczkowych” kucharzy.

Dla tych, którzy nie mogli być z nami tego dnia, podajemy nasz tajny przepis:

Składniki mokre:

1 jajko (więcej…)

Czym byłaby jesień bez pieszych wycieczek, pośród natury i w obecności znajomych twarzy ?

Jak co roku rozpoczęliśmy jesień aktywnie i żwawym krokiem wybraliśmy się do Sokolnik, gdzie miło spędziliśmy czas korzystając z tutejszego placu zabaw, grając w piłkę nożną i zajadając się pyszną pizzą. Nawet pochmurna pogoda nie potrafiła zmyć uśmiechów z naszych twarzy.

Zmęczeni, ale za to bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Teraz regenerujemy siły i czekamy na kolejną moc nowych wrażeń.

Kto z nami nie był, niech żałuje.

Galeria zdjęć

Jesień za pasem. Na dworze robi się coraz zimniej, spadają pierwsze liście, a słoneczku robi nam psikusa i chowa się za drzewami. Nasze samopoczucie zostaje wystawione na prawdziwą próbę. Jednak my nie poddajemy się tak łatwo i walczymy z jesienną chandrą. Kreatywne świetliczkowe dzieci tworzą, projektują, budują i wypełniają kolorami naszą piękną salę. To właśnie dzięki nim czekamy na naszą polską złotą jesień.

Chcecie i Wy poprawić sobie humor ?

Koniecznie obejrzyjcie zdjęcia naszych zdolnych uczniów, a sami się przekonacie, że pozytywne nastawienie zależy tylko od nas samych.

Obejrzyjcie zdjęcia