W ramach obchodów SETNEJ rocznicy powstania naszej szkoły zorganizowany został karnawałowy Bal Stulecia. Wśród tańców i zabaw odbyła się także aukcja, na której licytowano różne prace, produkty i przedmioty. Wszystkim ofiarodawcom oraz uczestnikom biorącym udział serdecznie dziękujemy. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na organizację głównej uroczystości na 100-lecie, która odbędzie się 3 czerwca. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy i jeszcze raz dziękujemy.

Z karnawałowym pozdrowieniem Rada Rodziców

Egzamin ósmoklasisty tuż, tuż. Jest to wyzwanie dla młodego człowieka, który podczas wielogodzinnego skupienia oraz wysiłku poznawczego doświadcza silnego stresu oraz napięcia mięśni. Gdy nasilony, przedłużający się stres nie zostanie zredukowany – zaawansowane funkcje psychiczne, czyli m.in. planowanie, posługiwanie się językiem, logiczne myślenie-  wyłączą się. Uaktywni się tzw.” mózg gadzi”, który odpowiada za podstawowe funkcje życiowe i automatyczne procesy związane  m.in. z oddychaniem, metabolizmem czy regulowaniem pracy serca.

Co zrobić, żeby temu zapobiec? Poprosić o radę specjalistę, a najlepiej zaprosić go do szkoły w Paczkowie. Tak też się stało 11 stycznia br. Naszą szkołę odwiedziła pani Teresa Adamska-Handl – psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Murowanej Goślinie. Pani Teresa od lat pracuje zarówno „z głową”, jak  i „z ciałem”. Podczas spotkania z dziewczętami z klas ósmych prężnie poprowadziła warsztaty relaksacyjne, podczas których dziewczęta oprócz wiedzy teoretycznej w postaci krótkiego wykładu, nauczyły się,  jak w praktyce osiągać stan odprężenia psychicznego oraz fizycznego za pomocą konkretnych metod i ćwiczeń. Nie obyło się bez strojów sportowych, piłek, muzyki oraz śmiechu i świetnej zabawy. Dziewczęta zmobilizowały organizm do pracy, aby uzyskać stan odprężenia, spowolnienia psychofizycznego oraz wewnętrznego spokoju. Efekt okazał się na tyle zadowalający, że pani Teresa ponownie odwiedzi naszą szkołę w maju. Czekamy z niecierpliwością!

Anna Dunaj-Czyżewska

Wady postawy ciała stanowią duży problem u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Dlatego też 5 stycznia 2023 roku przeprowadzono w naszej szkole badania uczniów klas pierwszych. Odbyły się one pod okiem pani dr n. med. Marty Jokiel – fizjoterapeutki z Centrum Medycznego Diagnosis w Zalasewie.

Badanie obejmowało pomiar wzrostu i wagi, wyliczenie wskaźnika BMI oraz ocenę punktową postawy ciała. Dodatkowo w badaniu wykorzystano podoskop w celu wykonania oceny stóp, pion oceniający postawę ciała oraz skoliometr oceniający kąt rotacji tułowia. Ostatnim narzędziem wykorzystywanym w badaniu był test oceniający długość mięśni piersiowych oraz mięśni piersiowo-goleniowych.

Badanie wad postawy ciała było dla naszych uczniów dobrowolne i całkowicie bezpłatne. Odbyło się w salce do gimnastyki korekcyjnej i przebiegło w dobrej atmosferze. Rodzice wkrótce otrzymają wyniki badań swoich dzieci.

                                                                                               Marek Kierzek

Przedświąteczny czas minął w “zerówce” bardzo szybko i intensywnie. Każdy dzień wypełniały nam zajęcia, które wprowadziły wszystkich w odpowiedni nastrój. Oprócz licznych prac plastycznych upiekliśmy i ozdobiliśmy pierniczki oraz sumiennie wypełnialiśmy zadania z kalendarza adwentowego. Nie mogliśmy zapomnieć o tym, że nasza szkoła obchodzi w tym roku 100 lat i wykonaliśmy z patyczków projekty budynku, w którym mamy zajęcia. Odwiedziliśmy także naszych sąsiadów, czyli Przedszkole “Jarzębinka” i mogliśmy podziwiać przedstawienie jasełkowe przygotowane przez naszych kolegów i koleżanki. Wybraliśmy się także na pierwszą wycieczkę do Fabryki Bombek w Gnieźnie razem z klasą 3b. Mieliśmy tam okazję dowiedzieć się, jak przebiega tworzenie bombek- nawet nie spodziewaliśmy się, że to taka sztuka! Oczywiście nie chcieliśmy być gorsi i postanowiliśmy ozdobić naszą klasową choinkę własnoręcznie zrobionymi “gwiazdami betlejemskimi”. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z naszych grudniowych poczynań i przesyłamy wszystkim najlepsze życzenia z okazji Nowego Roku!

Olga Ziębaczewska

Lucyna Wdowczyk (więcej…)

Dnia 20.12.2022 r. podsumowano wyniki konkursu plastycznego z okazji obchodów Jubileuszu 100 – lecia Szkoły pod hasłem: „ Zakładka na 100 – lecie”.
Przyznano następujące miejsca:
I miejsce Gabriela Pawlak klasa VIIb
II miejsce Zofia Snela klasa „0”
III miejsce Piotr Snela klasa Va
wyróżnienie:
Lena Pawłowska klasa IIb

Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!
    Jarosław Batkowski

Dnia 21.12.2022 roku  podsumowano wyniki konkursu bożonarodzeniowego organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas VII-VIII pod hasłem  „Cud Bożego Narodzenia”.

Przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Ania Sikora klasa VIIb

II miejsce – Klementyna Paluch klasa VIIb

III miejsce – Zofia Grządzielska klasa VIIb

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

Jarosław Batkowski

W dniu 07.12.2022 r., w Brudzewie, odbył się Finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju dziewcząt.
W turnieju uczestniczyły 4 najlepsze zespoły z Wielkopolski.
W półfinale SP z Paczkowa wygrała z ZS Salezjańskich Poznań 2 : 1.
W finale przegraliśmy ze SP z Brudzewa 0 : 2.
SZKOŁA PODSTAWOWA Z PACZKOWA ZDOBYŁA SREBRNY MEDAL SZKOLNEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO W IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO.
Najlepszą zawodniczką naszego zespołu została wybrana Maja Polus,
Najlepszym bramkarzem turnieju została wybrana Julia Kocierz.
Srebrne medalistki: AMELIA BARTOCHA, GABRIELA DUDZIŃSKA, EMILIA DUSZYŃSKA, OLIWIA FISZER, ZOFIA HALCZYŃSKA, JULIA KOCIERZ, HANNA PARYSEK, MAJA POLUS, SANDRA WALCZAK, OLIWIA WITTKE, ZUZANNA WODA
 
BRAWO DLA DRUŻYNY DZIEWCZĄT SZKOŁY PODSTAWOWEJ ZA SUPER POSTAWĘ WE WSZYSTKICH TURNIEJACH WOJEWÓDZKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ!
Robert Dopta

Każdy w swoim życiu może spotkać się z sytuacją, kiedy jest zmuszony szukać pomocy w momencie zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia, życia lub mienia. Do udzielania takiej pomocy powołane zostały odpowiednie służby i instytucje ratownicze. Celem ratownictwa jest ochrona ludności, miejsc pracy, urządzeń użyteczności publicznej i dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie pokoju i w czasie wojny, a także współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska.

W czwartek, 08 grudnia 2022 roku, gościliśmy podczas lekcji edukacji dla bezpieczeństwa funkcjonariuszy służb ratowniczych – maturzystów klasy policyjnej II Liceum Ogólnokształcącego w Swarzędzu. (więcej…)

Dzieci w kolorowych bluzach siedzą w kręgu. Przed nimi leżą kartki z napisami. Dziewczynka stoi w kręgu i kręci butelką.29 listopada uczniowie naszej klasy wzięli udział w zabawie andrzejkowej. Na początku wysłuchali informacji o tym, skąd się wzięła tradycja wróżb. Potem wróżba z butelką pomogła odkryć, co je czeka w najbliższej przyszłości. Butelka wskazała też życzliwą w klasie osobę. Następnie odkrywały, w jakim zawodzie będą kiedyś pracować. Odczytywały również przyszłość z atramentowych kleksów. Poznały także imiona przyszłych sympatii. Odkrywanie nieznanego przyniosło dużo dobrych emocji. Był również pyszny poczęstunek. (więcej…)

Uczniowie stoją przed wejściem na komisariatPolicja jest umundurowaną i uzbrojoną formacją służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W ramach zajęć terenowych z edukacji dla bezpieczeństwa w dniach 17 listopada oraz 01 grudnia bieżącego roku dla uczniów klas 8 odbyły się warsztaty w Komisariacie Policji w Swarzędzu. Funkcjonariusze policji przeprowadzili prelekcje, podczas których uczniowie poznali specyfikę pracy policjanta, prawa i obowiązki obywatela, uzbrojenie stróżów bezpieczeństwa, jak również dowiedzieli się jak reagować w przypadku doświadczenia cyberprzemocy. Ósmoklasiści zwiedzili także Komisariat Policji oraz mieli okazję z bliska przyjrzeć się najnowocześniejszemu radiowozowi w Swarzędzu. (więcej…)

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony na cześć pierwszego na świecie pluszowego misia, który w 2002 roku obchodził swoje setne urodziny. Przez te lata Pluszowy Miś stał się jedną z ważniejszych ikon współczesnej kultury; bohaterem książek, filmów, kreskówek.

Miś jest niczym przyjaciel, który jest zawsze wtedy, kiedy go najbardziej potrzebujemy. Taki, który nigdy nie zdradzi, nie zrani i nie zawiedzie. On pocieszy, doda otuchy i do niego przytulamy się zasypiając. Miły, ciepły, kochany.

W tym roku  dzieci z oddziałów  Ia i Ib usłyszały „ Historię pluszowego misia”, barwnie opowiadały o swoich ukochanych misiach,  wykonały kolorowe prace plastyczne pt. ”Mój przyjaciel miś”. Uczniowie poznali również gatunki niedźwiedzi, ciekawostki o ich życiu. Mogli przeglądać książki o misiach, pożyczać je do domu. Ogłoszono także plebiscyt na największego i najmniejszego oraz najstarszego misia spośród tych przyniesionych przez dzieci.

 Szkoda, że Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest tylko raz w roku. Dziękujemy wszystkim za udział, do zobaczenia za rok!

               Jarosław Batkowski

W dniach od 7 do 9 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły realizowali zadania międzyklasowej gry „Dla Niepodległej”. Podczas lekcji języka polskiego, historii i zajęć edukacji wczesnoszkolnej zmierzyli się z zadaniami wymagającymi od nich różnych umiejętności. Wykazali się kreatywnością, umiejętnością logicznego myślenia, zmysłem artystycznym, a także zdolnościami pięknego formułowania myśli i szybkiego wyszukiwania potrzebnych informacji. Każda z klas samodzielnie oceniła rezultaty swojej pracy i na tej podstawie organizatorzy gry przygotowali dla wszystkich zespołów klasowych dyplomy z odpowiednim tytułem mistrzowskim. Podczas niezwykle wzruszającego apelu z okazji Święta Niepodległości przygotowanego przez Samorząd Uczniowski ogłoszono wyniki. Mistrzowie Precyzji, Kreatywności czy Lekkiego Pióra z radością uczcili kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasze państwo.

Dominika Nowaczewska

Joanna Szulc

21 października cała szkolna społeczność miała przyjemność świętować Dzień naszego Patrona- św. Jana Pawła II. 

Już długo nie mieliśmy okazji obchodzić go w tak uroczysty sposób, więc przygotowania rozpoczęły się już we wrześniu! W tym roku całe wydarzenie było zorganizowane przez klasy edukacji wczesnoszkolnej oraz oddział przedszkolny. 

Kiedy na korytarzach pojawiły się podobizny naszego opiekuna, a w głównym korytarzu szkoły zawisła papieska flaga- najmłodsi zaprosili wszystkich na apel, którego doniosły i poruszający charakter pozostanie nam w pamięci na długo. Swoją obecnością zaszczycił nas nawet ksiądz proboszcz Wojciech Waszkiel.

Dzięki prowadzącym- Nataszy Gronowskiej z 3b i Karolowi Antkowiakowi z 3a oraz wszystkim występującym, mogliśmy zobaczyć piękną historię pontyfikatu św. Jana Pawła II. Starsi powrócili do wspomnień, a młodsi mogli poznać, jak wyjątkowym przewodnikiem oraz przyjacielem dzieci i młodzieży był papież- Polak.   (więcej…)

W ramach projektu Erasmus + uczniowie naszej szkoły gościli w swoich domach uczniów z Turcji ze Szkoły Podstawowej pod nazwą İsmetpaşa Ortaokulu w miejscowości Duće. 
Jest nam niezmiernie miło podzielić się z całą społecznością paczkowską wrażeniami naszych gości z pobytu w naszej szkole oraz   okolicach.  Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej dla społeczności tureckiej w Duće.

Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści pana przewodnikaW czwartek 3 listopada uczniowie z kl. VIa i VIb wyjechali na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie.

Wycieczka miała na celu pokazanie sposobu wydobycia soli kamiennej. Kopalnie soli pozostawiają korytarze i komory, które przy umiejętnym zagospodarowaniu stają się atrakcją turystyczną. Tak jest bez wątpienia w Kłodawie.

„Kłodawa” to największa i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. Tu wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej – to jedyne złoże tej soli w Europie.

Trasa turystyczna kopalni, którą zwiedzaliśmy, znajduje się na poziomie 600 metrów pod ziemią, do której zjeżdża się szybem Michał. Pan przewodnik z wielką pasją i przywiązaniem do tego miejsca przekazał uczestnikom wiele ciekawych informacji o kopalni, powstawaniu i wydobywaniu soli, Świętej Kindze-patronce górników. Przewodnicy, którzy oprowadzają po podziemiach kopalni, to w większości jej byli pracownicy, a to gwarantuje dużą wiedzę i rzetelne informacje, jakie otrzymują turyści. (więcej…)

gazetka biblioteczna

W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej bibliotece została zorganizowana cotygodniowa środowa loteria „Czytam- Wygrywam”. Każdy, kto w dniu loterii wypożyczył książkę, miał możliwość wylosowania nagrody rzeczowej: przyboru szkolnego, książki, zakładki do książki, cukierka. Ilość wypożyczeń w październiku jest dowodem na to, że przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem wśród naszych czytelników.

                                Jarosław Batkowski

spotkanie z koordynatorem Motylego Wolontariatu z Hospicjum Palium w Poznaniu17 października odwiedziła naszą szkołę Pani Magdalena Szczepaniak, koordynator Motylego Wolontariatu w Hospicjum Palium w Poznaniu.

Wolontariusze mieli okazję poznać, na czym polega opieka paliatywna oraz kim jest wolontariusz medyczny i jakie są jego zadania.

Pani Magda, podczas prezentacji multimedialnej, przedstawiła także działania Hospicjum, w których biorą udział Szkolne Koła Motylego Wolontariatu.

Nasze Koło współpracuje z Hospicjum Palium od 2012 roku, w tym czasie braliśmy udział w bardzo wielu akcjach organizowanych na rzecz Hospicjum. Propagowaliśmy ideę opieki paliatywnej w środowisku lokalnym, a także w Poznaniu. (więcej…)

Zajęcia w ogródku szkolnym oprócz budzenia zainteresowań przyrodniczych spełniają również ważną rolę wychowawczą. Na zajęciach pod czujnym okiem Pani Marysi, uczniowie w praktyczny sposób dowiadują się m.in.: jak rosną rośliny, czego potrzebują do wzrostu, co im w tym pomaga i ile pracy trzeba włożyć w opiekę nad ich pielęgnacją. Ponadto poznają ich budowę, kształtują postawy szacunku wobec świata przyrody oraz doskonalą umiejętności związane z rozpoznawaniem gatunków kwiatów, krzewów i drzew. Praca w ogródku szkolnym to też ważna część integracji uczniów podczas, której uczą się współpracy w grupie oraz umiejętności podejmowania decyzji. Ta forma zajęć dydaktycznych rozbudza ciekawość ekologiczną i pomaga wychowywać ich w poczuciu przynależności do świata przyrody.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. (więcej…)

W ramach wizyty gości z Turcji, która miała miejsce na początku października,  zorganizowaliśmy w naszej szkole Warsztaty Muzyczne z piosenkarką, trenerką wokalną i instruktorką emisji głosu Panią Nicole Kuleszą oraz muzykiem, basistą zespołu Lombard Panem Pawłem Kosickim. Zachęcamy do obejrzenia nagrania, w którym uczniowie wraz z nauczycielami śpiewają piosenkę z filmu ,,Zwierzogród” pt. ,, Nie bój się chcieć” w trzech językach. 

Następna strona »