Klasy VI na wycieczce w Kopalni Soli w Kłodawie

Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści pana przewodnikaW czwartek 3 listopada uczniowie z kl. VIa i VIb wyjechali na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie.

Wycieczka miała na celu pokazanie sposobu wydobycia soli kamiennej. Kopalnie soli pozostawiają korytarze i komory, które przy umiejętnym zagospodarowaniu stają się atrakcją turystyczną. Tak jest bez wątpienia w Kłodawie.

„Kłodawa” to największa i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. Tu wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej – to jedyne złoże tej soli w Europie.

Trasa turystyczna kopalni, którą zwiedzaliśmy, znajduje się na poziomie 600 metrów pod ziemią, do której zjeżdża się szybem Michał. Pan przewodnik z wielką pasją i przywiązaniem do tego miejsca przekazał uczestnikom wiele ciekawych informacji o kopalni, powstawaniu i wydobywaniu soli, Świętej Kindze-patronce górników. Przewodnicy, którzy oprowadzają po podziemiach kopalni, to w większości jej byli pracownicy, a to gwarantuje dużą wiedzę i rzetelne informacje, jakie otrzymują turyści. Zwiedzając, dowiedzieliśmy się, że w kopalni znajduje się najgłębsza podziemna trasa turystyczna na świecie z czynną kopalnią, czyli taką, w której trwają prace wydobywania soli. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie m.in. jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg. Bez tych skarbów natury nasza egzystencja byłaby zdecydowanie utrudniona.

Otwarta dla ruchu turystycznego w 2004 roku zasługuje na wizytę każdego turysty, który ukończy 9 lat. 

Monika Czechowska